Dekoracje nascienne

Dekoracje nascienne

Dekoracje nascienne

Obecnie można mówić o niesamowitym bogactwie wielorakiego typu dekoracji, jakie występują współcześnie na polskim rynku wykończenia pomieszczeń domowego użytku. Najbardziej charakterystyczne okazują się na przykład wysokiej jakości ozdoby naścienne, które pozwalają przede wszystkim na to, aby efektownie podkreślić wybór odpowiedniego typu aranżacji danego wnętrza. Nieważne, czy mowa o pokojach takich jak wnętrza przeznaczone typowo do użytku dziecięcego, czy też pokoje dorastającego nastolatka. Równie dobrze ozdoby naścienne można też umiejscawiać na ścianach wnętrz kuchennych czy też stylowo aranżowanych gabinetów oraz salonów. Wartościowym rodzajem naściennych dekoracji okazuje się między innymi raufaza, jaka jest dzisiaj niesamowicie popularnym wariantem dekoracyjnym.

Jest to tapeta ozdobna, którą można zastosować praktycznie w każdym jednym lokum użytkowo-mieszkalnym bez względu na jego charakter i styl. Jest to tapeta, która przeznaczona jest do pokrywania farbami akrylowymi, czyli takimi specjalnie do tego stworzonymi, aby możliwe było konstruowanie właściwej faktury i struktury powierzchni. To jest natomiast realne poprzez uzyskiwanie tejże faktury w specyficzny sposób – dzięki rozmieszczonym wiórkom drzewnym, jakie znajdują się między warstwami papieru.

Jest to idealny wariant z perspektywy nawet wielokrotnego przemalowywania. Jeszcze innym typem naściennych dekoracji okazuje się tapeta tekstylna. Ta natomiast odznacza się tym, iż jest robiona nie z jednego, a z wielorakich kategorii materiałów. Tworzy może być tu minimum dwa – na pewno len oraz jedwab. Opierają się one w swej charakterystyce na tym, iż tapety te są robione jako trwałe formy dekoracji ściennych, bowiem na podłożu papierowym lub też wytrzymałym na uszkodzenia podłożu akrylowym. Niezależnie od tego, jaką mają strukturę, zawsze wyżej wymienione tapety tekstylne znakomicie sprawdzają się w przypadku oryginalnego wystroju i specyficzności w tym nadawania ciepła wnętrzu, które nimi wyposażamy. Dodatkowo nie zapominajmy także o ich walorach natury estetycznej.

Tapety te znakomicie sprawdzają się jako świetny wariant ozdobny zarówno do gabinetu, jak i do sypialni czy też salonów wysokiej klasy. Dodają niepowtarzalności i uroku wystroju nawet zupełnie pospolitych miejsc mieszkalnych. Spośród jeszcze innych kategorii dekoracji naściennych, jakimi są tapety, warte wspomnienia chociażby na krótko okazują się tapety welurowe, inaczej mówiąc korkowe czy tez fototapety. Są one niesamowicie eleganckie, bardzo estetyczne, dostępne w przeróżnych wymiarach, wzorach, o rozmaitym ornamencie dekorującym jak także i szerokiej palecie kolorystycznej, zatem nie ma najmniejszej trudności w tym, aby wybrać tego typu tapetę idealnie do naszych preferencji, gustu czy potrzeb a tym bardziej zasobności portfela bądź sfery wizualnej danych pomieszczeń.

Warto mieć na względzie, podczas charakterystyki wyżej wspomnianych tapet korkowych i welurowych, o tym, iż przeważnie nadają się one do wycinkowego zastosowania, a więc nie tyle jako główne materiały aranżacyjne, jakie mają dekorować całe wnętrze, co przede wszystkim jako akcenty dopełniające całości wizualne. Są one stosownym uzupełnieniem estetyki. Idealnie sprawdzają się na powierzchniach wybiórczych, nie są raczej stosowane na całe podłoże. Innym typem tapet są tapety flizelinowe. W tym przypadku mowa natomiast o nowoczesnych, wręcz w porównaniu z pozostałymi wyżej wspomnianymi i omówionymi rodzajami tapet i dekoracji naściennych – innowacyjne rozwiązania, pionierskie w ich generacjach. Zawierają one fizelinę, wiec stąd też ich charakterystyczne nazewnictwo.

Dzięki swej nowoczesności idealnie nadają się do łatwego, prostego oraz szybkiego wyłożenia. Po zatapetowaniu nimi murów prezentują się one bardzo dokładnie, gładko, matowo. Są znacznie lepszej jakości niż wyżej wspomniane modele. Kolejna kwestia to także fakt, iż nie stosuje się w tym przypadku bardzo szkodliwych dla zdrowia substancji chemicznego pochodzenia, czyli nie zagrażamy zdrowiu alergików, którzy tego typu klejów do tapet standardowych raczej nie będą mogli tolerować. Jest to tapeta, której przymocowanie na trwałe do muru jest banalnie łatwe. Nie ma żadnych kłopotów ze zrobieniem tego praktycznie samodzielnie. Poprzez fizelinę wyżej wspomnianą możliwe okazuje się nadanie tapecie bardzo dużej plastyczności, a więc swego rodzaju sprężystości i elastyczności. Wszystko to za sprawą zastosowania w jej produkcji poliestru oraz celulozy.

Jeszcze co innego to to, że tapeta jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne i na pewno nie drze się tak bardzo jak innego typu modele, mniej trwałe.

– autor artykułu